O nás

Kdo jsme, proč jsme vznikli, jak fungujeme a kdo a v jaké roli se účastní?
 

A) Kdo jsme?

Soběstačná potravinová komunita (fungující na principu KPZ - více o KPZ např. zde nebo zde: https://bit.ly/2obmBdJ ), tj. skupina lidí, která se spojila pro to, aby si zajistila jídlo mimo běžný potravinový systém: symbiózou s konkrétními pěstiteli a chovateli, společnými jednorázovými odběry, samo-sběry, případně z části i společným pěstováním.


B) Proč to vše děláme?

Chceme zdravé a přidané chemie-prosté jídlo,

chceme podpořit styl hospodaření šetrný k přírodě a k člověku,

chceme podpořit konkrétní lidi, vyhnout se prostředníkům,

chceme se zbavit závislosti na konvenčních obchodních sítích,

chceme být součástí komunity podobně smýšlejících lidí

chceme být inspirací pro další potravinové komunity a dále šířit myšlenku KPZ...


Naši partneři

A) Svobodný statek na soutoku

Partnerem pro zeleninu od sezony 2016 je Svobodný statek na soutoku sídlící nedaleko Terezína. Praktikují “biodynamické zemědělství” (bios = život, dynamika = síly - teplo, voda, půda, prostor - s tím vším se při hospodaření pracuje).

Na Svobodném statku pěstují nespočet druhů zeleniny (násobně víc než Miloš) - hokaida, cukety, patizony, mangold, kadeřávek, zelí, kapustu, květák, saláty, ředkvičky, vodnici, okurky, lilek, papriky, rajčata, mrkev, petržel, celer, cibuli, česnek a další.

Součástí statku je i společenství Camphill, jehož misí je zapojovat znevýhodněné, handikepované lidi a ty vracet do běžné lidské společnosti. Tzv. „spolubydlící“ na statku v rámci terapie pracují, a to na poli, v zahradě nebo svíčkařské či textilní dílně.

Detaily jejich pojetí KPZ naleznete zde.

Rozhovor s Jardou Lenhartem zde.

 

B) Bezobalu.org

Od roku 2015 nakupujeme ve velkém suché potraviny do vlastních nádob od Bezobalu (mouky, luštěniny, semena, ovoce atd.). Objednáváme ve frekvenci cca jednou za měsíc. 

 

C) Největší biodynamický statek v ČR Bermago - mléčné výrobky

 

D) Farma Nejedlý – maso a vejce

 

Komunita

Klíčovým principem, bez které by KPZ-ka byla jen “alternativou Tesca” či “rohlik.cz” je to, že členové fungují formou komunity. Aby se nesourodá skupina anonymních konzumentů stala partou lidí, kteří jdou za společným cílem (tj. komunitou) je třeba:

a) sdílený smysl ( = zdravé jídlo pěstované šetrným způsobem)

b) sdílené hodnoty ( = dělení se o zodpovědnosti, spolehlivost, poctivost, otevřenost)

c) sdílené zvyklosti (pravidelný závoz, dohoda o sezóně, setkávání a slavnosti na statku, samossběry, bezobalení, domácí výroba potravin a kosmetiky, v případě komunitní zahrady společná práce na zahradě a slavnosti spojené s jídlem,…)

V roce 2018 plánujeme pravidelná setkání na Statku v Kopistech.

V roce 2017 jsme se potkávali nad bezobalu, při odběrech v domečku, vyráběli domácí prací prací prostředek, těstoviny, adventní věnce, pekli jsme chléb nebo vánoční cukroví atd. Naši myšlenku posíláme dál účastí na spřízněných akcích v okolí (Komořanská sousedská slavnost, Den Země Prahy 12).

 

 

 

© 2015-2017 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode