Praktické informace

Financování

Kde to jde, fungujeme svépomocí, tj. bez-peněžně: Kdo může, ten se zapojuje do společných úkolů. Kdo nemůže nebo nechce a v KPZ-ce pouze odebírá, ten posílá drobný finanční příspěvek na náklady spojené s chodem KPZ a to na transparentní účet naší KPZ. Výše poplatku vyplývá z nákladů skupiny (např. náklady spojené s odběrovým místem cca 300/měsíc, atd.) a vybírá se zpětně začátkem každého roku. Průměrná výše ročního příspěvku zatím byla okolo 400 Kč,-.

Objednávky- odběrné místo, co a jak odebíráme

  • Centrálou našich odběrů je kavárna Na konci Ulice, Rozvodova 37, Praha Modřany, kterou provozuje naše členka Dana Třebická. Využití kavárny jako odběrného místa pro KPZ funguje v rámci principů komunitní symbiózy: Kavárna podporuje naší KPZ-ku zajištěním místa pro distribuci a my jako členové naší KPZ-ky výměnou podporujeme kavárnu případnými tržbami, šířením věhlasu či čímkoli jiným, co potřebují.
  • Výdej distribuovaných objednávek: pondělí 16.00 - 20.00; zcela výjimečně je možné se Danou dohodnout vyzvednutí v úterý odpoledne. Od letní sezóny má každé pondělí vždy jeden z nás v kavárně službu na výdej.
Pravidla
 
  1. Odběr jídla v dohodnutém čase - pondělí 16.00 - 20.00hod. (více viz bod I objednávky)
  2. Veškerá komunikace přes KPZ basecamp (po přijetí nových členů na schůzce. Detailní popis “Jak používat KPZ Basecamp v dokumentu zde. Každý je zodpovědný za to, že mu funguje komunikace přes basecamp. Basecamp je místo, kde komunikujeme. Je třeba, aby si každý nahrál fotku a doplnil celé své jméno a příjmení.
  3. Pokud se zapojíme do nějakého společného nákupu, sledujeme aktuální informace na basecampu.
  4. Čtyřikrát ročně setkání s nováčky a vyjasnění všech nejasností.
  5. “Je to naše” - v případě, že není bedýnkový systém a vážíme si sami, myslíme (i) na ostatní - tj. možná si nevezmu ty nejlepší kusy, uklidím po sobě, překontroluji peníze, dbáme na odškrtávání
  6. V případě vážení, 1kg = max. 1 kg - Dbejme na to, abychom odvážili maximálně tu hmotnost (nebo míň), která je napsaná v seznamu. Ve velkých počtech lidí se i 100 gramů nasčítá.
  7. 2 x měř, jednou řež - dbejme na 100% pečlivé evidence - raději 2x zkontrolujme, zda jsme se odškrtli na správném papíře.
  8. Jak jen to bude možné, snažme se v basecampu o laskavou a adresnou komunikaci.
  9. Svépomocná skupina stojí na dobrovolnictví. Řada lidí tak dělá spoustu věcí proto, abychom zdárně fungovali. Pokud si toho všimneme, poděkujme a snažme se o laskavou komunikaci.

Řešení konfliktů

Konflikty mezi lidmi jsou nevyhnutelné. Pokud nám společně o něco jde, bez konfliktu to nepůjde. Tím spíš, že přicházejí lidé různých hodnot a různého nastavení. Trvalým zdrojem nedorozumění je střet hodnot volno-tržního a komunitního paradigmatu. Vyřešený konflikt nás posouvá dál, nevyřešený nám škodí.

V případě, že se dostaneme do situace, kdy nám něco hrubě nevyhovuje, něco funguje jinak, než bychom si přáli, domluvme přes basecamp schůzku a situaci řešme osobně. Vždy ale tak, abychom ji vyřešili - ať už porozuměním, smířením nebo odchodem. Jeli konflikt vyhrocený, požádejme ve skupině o pomoc s facilitací.

Doporučené k přečtení/ shlédnutí

Dva trhy/světy: Volný a komutní (článek)

Naše historie (přednáška - video)

Co je KPZ-ka (článek)

Cena za trvanlivost potravin (film cz)

Experiment na lidech (film angl.)

Problematika jednorázových obalů: 1. díl, 2. díl (články)

12 faktů o fungování supermarketů (článek)

Dva trhy/světy: Volný a komunitní (článek)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2015-2017 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode